Psycholožka: Potřebujeme se naučit žít aktivně i během pandemie

Newspaper

Máme za sebou třetí vlnu pandemii a plynulým krokem přecházíme do další. Jako společnost prožíváme pocit absolutního vyčerpání a upínáme se na pomyslný konec.

Psycholožka EVA ČERNÍČKOVÁ tvrdí, že vkládat naděje do konce, který je v nedohlednu, už víc nemá smysl.

Zatímco na začátku pandemie to pomáhalo, dnes je to spíše stresující. Cesta k plnohodnotnému životu je naučit se žít aktivně v rámci opatření.

V rozhovoru se dozvíte:
jak se změnilo naše chování během jednotlivých vln pandemie
zda budeme mít po pandemii problém se socializací
jaký bude rok 2022 v oblasti našeho duševního zdraví
jak si ušetřit energii v těžkých časech
Jaký je rozdíl mezi vyčerpáním z pandemie a tím, které jsme prožívali před krizovým obdobím?

Specifikem pandemie koronaviru je její trvání. Jedná se o dlouhotrvající zátěž na psychiku. Běžné zátěže bývají kratší.

Druhý specifický znak je, že jde o globální zátěž. Kamkoli se podíváme, tam na nás vyskočí pandemie. Neumíme si najít místo k odpočinku.

Dnes si už zřejmě umíme porovnat vliv jednotlivých vln pandemie na lidskou psychiku. Co o nás napovídá zvládání první vlny a jak je to teď, po třetí vlně?

S několika kolegy jsme vedli rozhovory o tom, jak vnímáme nálady ve společnosti během pandemie. Rozdíly v chování mezi jednotlivými vlnami jsou velké.

V první vlně byl virus pro lidi něco nového, děsivého. Nikdo nevěděl, co to vlastně je. Opatření doprovázel velký strach z nepoznaného. Do první vlny jsme však šli v dobré duševní kondici. Jako společnost jsme se zemkli vůči „nepříteli“, snažili jsme se to překonat spolu.

Šili jsme roušky a nosili si navzájem nákupy.

Přesně tak, pomáhali jsme si. Druhá vlna byla smutnější. Většina lidí se s covidem setkala tváří v tvář nebo prostřednictvím svých blízkých. Zažívali jsme první úmrtí.

Přišla vakcína, která jednak lidem dodala naději, na druhé straně však začala polarizovat společnost. Lidé začínali být unaveni z pandemie a začali jsme pozorovat jeden velký problém. Už to nebyl covid, kdo byl špatný, ale lidé, kteří covid donesli, kteří se dali nebo nedali očkovat. Začali jsme se obracet jeden proti druhému.

- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora