Proč účinky dovolené trvají tak krátce? Čekáme příliš, tvrdí odborníci

Newspaper

Sotva jsme nastoupili znovu do práce, účinek dovolené ustupuje věčnému stresu.

Vrátili jste se do práce a pohoda z dovolené okamžitě vyprchala.
Blahodárné psychické a fyzické přínosy v klidu a pohodě prožitých dvou týdnů volna se postupně vyčerpávají a náš mozek znovu prožívá problémy a je plný stresu. Je těžké se s tím smířit, zvláště když jsme měli o dovolené pocit, že nám vliv přírody a odpočinku bude dlouhodobě přinášet novou energii, píše francouzský deník Le Figaro.

Nejsme v tom sami. Podle průzkumu institutu IFOP téměř dvě třetiny Francouzů si myslí, že blahodárný účinek dovolené rychle vymizí. Více než polovina dotázaných podle jiného průzkumu uvedla, že není ani více, ani méně unavená než před dovolenou. Ale proč?

Dovolená není změna života

Podle profesora Michela Lejoyeuxe se nám zdá, že jsme rychle přišli o blahodárný účinek letní pauzy právě proto, že jsme od ní příliš očekávali. „Dnes má být dovolena terapeutická, jako výživa nebo milostné vztahy, ale tomu tak vůbec není,“ konstatuje. „Díváme se na dovolenou jako na nějaké léky či antibiotika, jejichž účinky porazí únavu a přetížení a především bude trvat věčně. Dovolená znamená radost a odpočinek, ne však změnu života,“ dodává.

Důvodem podobných nároků je společnost, která od nás podle psychiatra žádá stále více. Musíme obstát lépe v roli rodičů, pěstovat společenský život a být profesionálně úspěšní. Proto je zásadní obnovit během dovolené síly. Chceme být novou bytostí, která myslí a žije jinak, kterou dovolená radikálně změnila. Jenže právě v tom tkví chyba. „Pokud máme komplikovaný vztah k práci, dovolená to nevyléčí,“ říká Lejoyeux.

Relax střídá zuřivý rytmus

Podle psychologa práce Sébastiena Hofa hrají nezanedbatelnou roli při rychlém návratu únavy konkrétní pracovní podmínky a organizace práce. „Intenzifikace práce je reálnou věcí. Během naší nepřítomnosti se práce nahromadila a po návratu tak začínáme v zuřivém rytmu,“ vysvětluje psycholog.

Dalším problémem je, že práce v našem každodenním životě zabírá stále významnější místo. To se negativně odrazí na dovolené, zvláště v jejích začátcích, a když se začínáme rekreovat, je čas na návrat. Někteří se také snaží během dovolené dělat to, na co neměli přes rok čas, a tak ani neodpočívají, uvádí psycholog.

Jděte do přírody, hýbejte se

Sébastien Hof řadí se po návratu z dovolené dostatečně hýbat a zachovat si chvíle pro sebe. „Je nezbytné věnovat se rodinným aktivitám, milostným a přátelským vztahům. Je třeba jen akceptovat, že tato doba nebude tak významná jako na dovolené,“ zdůrazňuje. Důležité je nekochat se přírodou jen jednou ročně v létě. „Nezapomínejme, že zelená a modrá jsou přirozenými antidepresivy a že nezmizí, jakmile nastoupíme do zaměstnání,“ říká Michel Lejoyeux.

V některých situacích ak usnadnění organizace našich všedních dnů psycholog práce Sébastien Hof radí vzít papír a tužku a sepsat si, v čem reálně tkví naše každodenní úkoly. Jedná se o to, jaké postavení má naše zaměstnání v našem každodenním životě. Sébastien Hof připomíná: „Ptejme se sami sebe, ve kterých dalších oblastech se cítíme dobře, a vyčlenňme si čas, abychom si udělali od práce odstup a vrátili se k tomu, co je pro nás podstatné.“

- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora