Nejen vztah, i Vaše kamarádství může být toxické: Těchto 8 signálů odhalí, že s Vaší kámoškou to už nemá význam

Newspaper

Tvářila se, že je vaše nejlepší kamarádka. Pak jste zjistili, že vás před jinými pomlouvá, zesměšňuje, že vás lže. Pokud máte pocit, že vaše „nejlepší“ kamarádka už pro vás není to nejlepší, pravděpodobně jste v toxickém přátelství.

Charakteristika toxického kamarádství
Je podobná jako v případě toxického partnerského vztahu: je to kamarádství, které vám emocionálně spíše škodí, než pomáhá. Nejčastější příklady toxického kamarádství vyvolávají stres, smutek nebo úzkost a vůbec vám nepomáhají být tím, kým chcete. Výsledkem je vyčerpání, ztráta sebeúcty a pochybování o sobě samé.

Pandemie mění naše hodnoty
Na krystalizování a vyostřování mezilidských vztahů se výrazně podílí i aktuální pandemie, protože více přehodnocujeme naše jednání i život celkově a také dochází ke změně hodnot. Například kamarádka, se kterou jste trávili dlouhé hodiny v nákupních centrech či v nočních barech už pro vás nemusí být tou nejdůležitější osobou. Můžete zjistit, že v podstatě nemáte mnoho společného, ​​neboť aktivity, které jste spolu dělali jsou dnes značně omezené.

Příznaky, že jste v toxickém vztahu s kamarádkou:

 1. Dáváte víc, než dostáváte
  Vaše kamarádka neustále potřebuje od vás pomoc, každou chvíli potřebuje radu, utěšit, podpořit, ale nedokáže vám opětovat ani tu nejmenší laskavost. Pokud existuje velká nerovnováha mezi tím, co dáváte, a tím, co dostáváte, je jasné, že jste v toxickém kamarádství, které vám neprospívá.
 2. Už jí nevěříte
  Stalo se něco, čím kamarádka ztratila vaši důvěru? Velmi špatná známka. Přátelství jsou postavena na důvěře. Koneckonců, pokud se nemůžete spolehnout na svou kamarádku, jaký má smysl ji mít? Typický příklad toxického kamarádství je, že kamarádka vám něco – pro vás velmi důležité – slíbí a těsně předtím, než se to má stát, z toho vycouvá. Samozřejmě, čas od času se může stát, že se nedá slib splnit. Ale pokud víte, že své kamarádce už nemůžete nic věřit, ani se na ni spolehnout, přátelství asi dlouho nevydrží.
 3. Když vidíte, že máte od ní zprávu nebo nepřijatý hovor, cítíte stres nebo strach a napětí
  Vidíte, že vás kontaktovala a už v tom momentě máte namísto pocitu štěstí nebo radosti, stažený žaludek a pocit napětí? Velmi špatný signál.
 4. Nebaví vás s ní trávit čas
  Pokud musíte do udržení přátelství investovat spoustu energie, je to určitě vyčerpávající. Podobně, pokud vidíte, že snaha udržet kamarádství je jen z vaší strany. Nepříjemné pocity z kontaktu se mohou šířit i přes sociální sítě, nejen osobně. Pokud cítíte, že vás ignoruje, ale naopak obtěžuje – není to vhodné kamarádství.
 5. Za zády vás pomlouvá
  Co může být horšího, než toto zjištění? Kamarádka, které se svěřujete s intimnostmi a emocemi o vás trousí nepěkné poznámky za vašimi zády? Neexistuje žádný důvod, kvůli kterému byste se měli s takovou osobou dále kamarádit.
 6. Neustále si navzájem konkurujete
  Není nic špatného na zdravé konkurenci mezi přáteli, ale musí mít svou míru. Platí to zejména tehdy, pracujete-li ve stejném oboru nebo máte děti ve stejném věku. Základem je, abyste navzdory soupeření udržovali stále dobré pocity vůči sobě navzájem. Máte-li potřebu vždy vyhrát a jste v neustálém boji, není to zrovna nejzdravější přátelství.
 7. Pochybujete o tom, že má dobré úmysly
  Ani ti nejlepší přátelé nejsou dokonalí, ale vždy mají dobré úmysly – i když někdy nevyjdou. Kdykoli v kamarádství uděláme chyby, záleží na úmyslu. Úmyslné ubližování se neodpouští.
 8. Nemůžete se spoléhat na její rady
  Dobré přátele potřebujeme i na to, aby nám pomohli překonávat úskalí, která přicházejí. Když požádáte kamarádku o radu a vzápětí toho litujete, vaše přátelství bude zřejmě toxické. Zjistíte to jednoduše – všimnete si, že kamarádka vás neposlouchá, neprojevuje empatii ani soucit. Toxická kamarádka vám místo pochopení poradí nepraktické řešení, nereálné řešení nebo vás rovnou doráží. Častou známkou toxického kamarádství je, že ten, koho považujeme za kamaráda, se nevhodně chová k našim nejbližším a vytváří nám zbytečné problémy. Příklad? Ve skupinovém rozhovoru s vašimi přáteli si dělá legraci ze společného známého… Určitě je znáte víc.

Proč kamarádství nejčastěji končí?

- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora